Majča

Majča

Hanoj, kultúrne srdce Vietnamu – čo v ňom môžeš a čo musíš vidieť?

Citadela a pagody pamätajúce celé dynastie, architektúra nápadne ovplyvnená francúzskym kolonializmom doplnená o státisíce motoriek preplietajúce sa v nekonečnej sieti historických uličiek starého mesta. Vitaj v Hanoji, nielen hlavnom meste Vietnamu, ale aj hlavnom meste vietnamskej kultúry.

Ako si najlepšie vychutnáš Hanoj?

Doslovne vzaté, v prvom rade po Hanoji musíš chodiť spokojný a s plným bruchom, preto ti dám jeden tajný tip.

V malom stánku FAMILY PHO, ktorý si bežný turista ani nemá šancu všimnúť, dostaneš možno najlepšie jedlo, aké si vo Vietname vôbec jedol.

V stánku skrytom za rohom v úzkej uličke s pár plastovými stoličkami si vypýtaj FO BO ČOT – vyslovuj ako vidíš, alebo pánovi v stánku vysvetli, že chceš PHO BO bez vývaru (without broth) a odpadneš z toho, čo ti prinesú!

Neboj, nedostaneš červíky, ale hovädzie a ak by si mal chuť na kuraciu verziu, vypýtaj si FO GA ČOT.

Odporúčam ti tiež zájsť do michelinskej Pho Bo reštaurácie a objednať si Pho Bo Tai. Za menej ako 3 eurá ti tu pripravia fantastický vietnamský hovädzí vývar, aký v Hanoji nemá obdoby.

Ponor sa do hanojskej gastronómie ešte hlbšie a pridaj sa k jednej z gastronomických prechádzok s lokálnym sprievodcom. Zoberie ťa na miesta s tými najlepšími vietnamskými pochúťkami. A nech tu do hlavy celý čas netlačíš len pho a smaženú ryžu, môžeš z tohto zážitku čerpať pri objednávaní jedla pozvyšok svojej dovolenky.

Prehliadku mesta začíname starou hanojskou klasikou

Ako historický nadšenec nemôžeš v Hanoji obísť Cisársku citadelu Thang Long, Ho Chi Minhovo mauzóleumpriľahlé námestie Ba Dinh, na ktorom revolucionár a hrdina vietnamského národa, strýčko Ho Chi Minh, vyhlásil vietnamskú nezávislosť. Potom zavítaj k známej pagode Tran Quoc postavenej na jazere a tiež k menej známej, ale o to zaujímavejšej One Pillar Pagode stojacej na jedinom stĺpe.

Vychutnaj si na potulkách Hanojom tradičnú hanojskú vajíčkovú kávu!

Cez takmer tisícročný chrám literatúry Van Mieu, ktorý sa neskôr stal historicky prvou univerzitou vo Vietname, si to môžeš ďalej namieriť k takzvanému Hanojskému Hiltonu. Tento sarkastický názov dostala brutálna väznica za čias väznenia amerických vojakov, pretože rozhodne nespĺňala medzinárodné štandardy a podmienky v nej boli doslova hrozivé. Ešte pred americkými vojakmi vo väznici Hoa Lo pobývali vietnamskí politickí väzni, odporci vtedajšej francúzskej kolonizácie Vietnamu.

Jazero s pagodou Hoan Kiem a priľahlé historické staré mesto preplnené farebnými obchodíkmi remesiel od výmyslu sveta si nechaj až na večer. Večer je krásne pestro vysvietené, plné života a po pol siedmej sa z jeho hlavnej ulice stáva pešia zóna. Pred návštevou večernej starej štvrte si vychutnaj kus vietnamskej kultúry v podobe vodného bábkového divadla Thang Long. Prídeš nato, kto a ako bábky vo vode ovláda?

V historickom centre stojí za zmienku tiež katedrála sv. Jozefa, večer nádherne vysvietený gotický skvost francúzskej koliniálnej architektúry. Hneď oproti si môžeš vychutnať nielen kávu, ale aj nostalgickú atmosféru kaviarne Cong Caphe, pripomínajúcu vietnamské komunistické časy bezprostredne po vojne alebo si záver večera uži pri drinku na jednej zo strešných hotelových barov a pohľade na neutíchajúce večerné mesto.

Ďalšie hanojské povinné zastávky podľa Majči

Ak si fanúšikom creepy dizajnu ako ja, prejdi sa po apokalyptickom moste Long Bien, navrhnutom spoločnosťou Gustava Eiffela ešte počas francúzskej kolonizácie. Nie, tá podobnosť v mene architekta s Eiffelovou vežou v Paríži nie je náhodná. Počas vojny bol americkými letkami zbombardovaný celkom 14 krát a… stále stojí. Za toto architektonické dielo by sa nielen kvôli jeho odolnosti, ale aj výnimočnému dizajnu rozhodne nehanbili ani vo filme Mad Max. Oprávnene sa most považuje za symbol nezlomnosti a vietnamskej národnej hrdosti. Pri plánovaní jeho návštevy mysli nato, že most nie je prístupný autám, ale len chodcom, motorkám a vlakom.

Keď už sme pri tých vlakoch, v Hanoji si tiež dobre načasuj návštevu Train Street, v mojich očiach s prehľadom jednej z najbizardnejších ulíc na svete. Podotýkam, že návšteva vlakovej ulice nie je tak celkom legálna a jednoduchá, no existujú spôsoby, ako sa na ňu dá dostať bez väčšieho rizika. A prečo sa to oplatí zažiť? Zatiaľ čo si budeš v úzkej uličke v rušnej starej štvrti Hanoja popíjať šálku tradičnej vietnamskej vajíčkovej kávy, sa ti rovno pred nosom preženie obrovská vlaková súprava. Šialené? Áno! Ako aj celý Vietnam! Nech ti nezabehne a nezabudni dýchať!

Pred odchodom z Hanoja nezabúdaj na blížneho svojho a na najväčšom hanojskom trhovisku Dong Xuan nakúp pár suvenírov. Ochutnaj tu durian, najsmradľavejšie ovocie sveta a neplať tu ako Američan. O tom, ako na cestách Vietnamom zbytočne nepreplácať, si viac povieme v ďalších článkoch.

Pár tipov na výlety za hranice Hanoja

Nielen Hanoj, ale aj okolie a výlety z neho sľubujú nezabudnuteľné zážitky. Vydaj sa na miesta, na ktoré sa môžeš dostať z Hanoja prakticky na otočku.

Dedinka farebných vonných tyčiniek Quang Phu Cau

Návšteva dedinky od Hanoja vzdialenej asi hodinu autom či motorkou, v ktorej sa farbia a vo veľkých zväzkoch sušia paličky na výrobu vonných tyčiniek je miesto, ktoré sa ti s istotou postará o dokonalú instagramovú profilovku. Najmä vo výrobni vonných tyčiniek menom Lang lam huong sú na dvore firmy zväzky poukladané do rôznych obrazcov.

Pán majiteľ prezentáciu firmy poňal s plnou instagramovou vážnosťou a nájdeš tu plošinu s výhľadom na dvor, no tiež kabínku s vietnamskými odevmi a klobúkmi na dokonalé fotky. Nečakaj však žiadnu turistickú šialenosť. O tomto mieste ešte veľa ľudí nevie a majiteľ firmy je jeden z najmilších ľudí, akých som vo svete stretla.

Pri doprave daj na moju radu a nechaj sa sem z Hanoja doviezť taxikom lebo v Hanoji a jeho okolí motorku fakt riadiť nechceš.  

Tajuplné pútnické miesto Perfume Pagoda

K mystickej hore, ktorá vo obrovskej jaskyni vo svojom vnútri ukrýva budhistický chrám, doplávaš na veľkom vŕzgajúcom plechovom člne. Na jej vrch ťa vyvezie lanovka s nádhernými výhľadmi, častokrát zahalená do hmly a dole zase zbehneš po dlhočizných schodoch posiatych stánkami so suvenírmi. Kvôli pomerne komplikovanej doprave a cene väčších člnov ti do tejto oblasti tiež odporúčam zavítať v rámci organizovaného celodenného výletu z Hanoja.  

Únik zo sveta veľkomesta do dokonalého pokoja zátoky drakov

Nekonečné tyrkysové zrkadlo, z ktorého vyrastajú tisícky strmých skalnatých ostrovov, večne zahalených do tajomnej hmly. Pohľady, akoby vypadli z knihy legiend, ktoré môžeš zažiť len v zátoke Ha Long Bay. Alebo nie?

Zátoka Ha Long nie je v oblasti jediná. Má totiž nemenej majestátnych susedov, ktorých návšteva určite stojí za zváženie. Čo myslíš, vyrovnajú sa kráse Ha Long Bay jej susedy Bai Tu Long a zátoka Lan Ha?

Ochutnávka vietnamského vidieku v Mai Chau

Ak z nejakého dôvodu nemáš šancu zavítať do vzdialenejších regiónov Nghia Lo a Mu Cang Chai, môjho najobľúbenejšieho kúsku Vietnamu posiateho tými najnádhernejšími ryžovými poliami, slabší odvar vidieckej atmosféry a menšie ryžové políčka uvidíš na otočku z Hanoja aj v neďalekom regióne Mai Chau. Pri ľahkej dostupnosti však počítaj aj s hojnou spoločnosťou iných turistov.

Ninh Binh – suchozemská verzia ikonickej zátoky

Ikonická scenéria skál vyrastajúcich z vody zátoky Ha Long v regióne Ninh Binh strieda jej suchozemská verzia. Niet divu, že sa fascinujúca krasová oblasť Ninh Binh stala domovom svetoznámeho filmového King Konga.

Do Nin Binh už prídi na vlastnú päsť a ubytuj sa tu v dedinke Tam Coc, aby si hneď ráno mohol vhupnúť na prvú loďku mieriacu na dvojhodinovú plavbu. Ak zaváhaš čo i len pol hodiny, budeš mať výhľady na okolité žiarivo-zelené ryžové políčka lemované majestátnymi vápencovými útvarmi „obohatené“ o stovky čínskych turistov v oranžových záchranných vestách. Okrem ďalších známych zastávok v okolí neobíď Bai Dinh, novo zrekonštruovaný najväčší náboženský komplex v celom Vietname ktorého dominantou je vysoká pagoda s panoramatickým výhľadom na šíre okolie.

Tak čo, už máš zbalené? Napíš mi do komentára, ktoré z miest vo Vietname by si rád navštívil. Alebo si Vietnam už precestoval? Čo by si nám v Hanoji a jeho okolí ešte poradil vidieť? Zaujíma ťa niečo, o čom by som mala napísať ďalší článok? Sem s tým!

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore