Majča

Majča

Dokonalý ROASTBEEF krok za krokom

Myslíš si, že urobiť dokonale šťavnatý a ružovučký roastbeef trvá nekonečne dlho a je to celá veda? Mýtus! Na prípravu bezchybného roastbeefu nepotrebuješ špeciálne zručnosti, ale kuchynský teplomer, špagát a kvalitné mäso. Pripraviť mäso na pečenie ti zaberie najviac pol hodiny a na zvyšný čas si môžeš naplánovať čo ti len srdce ráči.

Aby z tvojho roastbeefu všetci hostia zaručene padli na zadok, drž sa týchto pár pravidiel:

  • Použi správny kus mäsa – ideálnym kúskom mäsa na roastbeef je aspoň jednokilová nízka roštenka so symetrickým tvarom. Mäso by malo byť čo najmenej prerastené alebo pretkané šľachami, ktoré by si musel pred pečením povyrezávať.

  • Aspoň 2 hodiny pred prípravou mäso vyber z chladničky, aby sa zohrialo na izbovú teplotu. Tento krok nie je v žiadnom recepte tak dôležitý, ako práve pri príprave roastbeefu. 

  • Mäso perfektne prepečené podľa môjho vkusu, ako ho vidíš na obrázkoch, má mať v strede 55°C. Potom ho ale z trúby nevyberaj, len trúbu vypni a pootvor jej dvierka, aby sa mäso ochladzovalo postupne.

Presvedč sa vo videu na vlastné oči, že príprava roastbeefu skutočne nie je žiaden big deal.

Recpet

Na 4 porcie potrebuješ:

  • 1 kg nízkej roštenky

Na marinádu:

  • 1 PL horčice (klasická Snico Královská horčica plnotučná)
  • 1 PL omáčky worchester
  • 1 KL tymiánu
  • 2 väčšie vetvičky rozmarínu a ďalšiu na ozdobu
  • ½ KL soli
  • ½ KL čierneho korenia (najlepšie čerstvo pomleté)

Ďalej potrebuješ:

  • kuchynský teplomer, ideálne vhodný do trúby
  • asi 3 m špagátu na zviazanie mäsa
  • odolnú panvicu

KL = kávová lyžička
PL = polievková lyžica 

POSTUP:

  1. Aspoň dve hodiny pred prípravou mäso vyber z chladničky, aby sa zohrialo na izbovú teplotu.

  2. Priprav si marinádu. Bylinky posekaj na drobno a všetky ingrediencie zmiešaj dokopy.

  3. Mäso medzi časom očisti od šliach a tvrdých bielych častí.

  4. Asi 3 m dlhým špagátom mäso zviaž do čo najpravidelnejšieho valčeka. Ako vidíš vo videu, môžeš ho do valčeka jednoducho stlačiť. Ak je ale príliš ploché, môžeš ho preložiť, aby vytvorilo pravidelný valček a zviazať ho tak.
  5. Po dvoch hodinách, keď už sa mäso dôkladne prehrialo na izbovú teplotu, zapni trúbu na 100 °C.
  1. Mäso z každej strany dobre posoľ a okoreň. Potom ho celé potri olejom.

  2. Rozpáľ panvicu na vyšší stupeň a mäso opekaj 2 minúty z každej strany, aby sa jeho každý kúsok zatiahol do hneda. Zapečieš tak póry, cez ktoré by ti počas pečenia unikla drahocenná šťava z mäsa.

  3. Po opečení mäso znovu osoľ, okoreň a potri ho marinádou. Do mäsa vpichni teplomer tak, aby jeho špička siahala približne do stredu mäsa. Ideálne tiež tak, aby si aj bez otvorenia trúby videl, koľko ukazuje stupňov.

  4. Mäso vlož do trúby a teraz môžeš na roastbeef na hodinu a pol zabudnúť. Potom ho každých 10 minút kontroluj, až kým sa teplota v strede mäsa nevyšplhá na 55 °C. V závislosti od trúby pečenie môže trvať ešte ďalšiu pol hodinku.

  5. V momente, keď teplomer ukazuje 55 °C, je mäso takmer hotové. Z trúby ho však ešte nevyberaj! Trúbu vypni a máličko jej pootvor dvierka, aby sa roastbeef chladil postupne ešte ďalších 30 minút. Mäso sa tak ešte pomaly dopečie a uchová si v sebe šťavnatosť.
  • Po 30 minútach roastbeef vyber z trúby, odstráň z neho špagát a veľkým ostrým nožom ho pokrájaj na tenké plátky.

    Ak chceš mäso podávať studené, po vychadnutí ho vlož do chladničky. Špagát z neho odstrániš a pokrájaš ho až tesne pred podávaním.  

Roastbeef môžeš podávať teplý aj studený s:

pečenými rozmarínovými zemiakmi s ktorými roastbeef výborne doplní vajíčková remuláda. K tejto kombinácii nesmú chýbať drobné zavárané uhorky, cibuľky a zavárané baranie rohy

roastbeef chutí skvele aj s gratinovanými zemiakmi doplnený ľahkou smotanovou omáčkou so zeleným korením

alebo s opekanými cibuľkovými zemiakmi, polničkovým šalátom s bazlamiko – dressingom a mojím najlepším nemeckým  objavom – už spomínanou vajíčkovou remuládou

Podpultovky mlsnej Majči

  • Dokonalý roastbeef má byť rovnomerme ružový po celej ploche rezu. Výnimkou sú asi na 2 milimetre do hneda zapečené kraje. Je v poriadku, keď z mäsa vyteká jemne krvou zafarbená šťava. Mäso by ale určite nemalo byť nikde vyslovene surové. Ak tomu tak je, mohli to mať na svedomí tieto okolnosti:

    mäso sa pred pečením dôkladne nezohrialo na izbovú teplotu
    bol použitý väčší kus mäsa ako zvyčajne
    špička teplomeru pri kontrole nesiahala do stredu mäsa
    ak si mäso nekontroloval teplomerom, snaž sa lepšie porozumieť svojej trúbe

  • Ak hostíš nejakého tuti fruti fajnšmekra alebo si sám chceš pochutnať na niečom v skutku výnimočnom, zbehni k nadšenému šikovnému mäsiarovi a kúp nízku roštenku pekne vyzretú. Na objednávku by mal byť schopný ti dodať takéto mäso každý dobrý mäsiar. Cena vyzretého mäsa je badateľne vyššia, ale, ver mi, aspoň raz za život si z neho ten roastbeef pripraviť jednoducho chceš!

  • Ak nechceš kuchynský teplomer kupovať len kvôli roastbeefu, prezradím ti, že na blogu budú čoskoro recepty na niekoľko výborných dezertov, pri ktorých teplomer ešte určite využiješ. Teplomer si však môžeš zbehnúť požičať aj k susede, pretože na roastbeef ho pri správnom postupe pravdepodobne nebudeš potrebovať viackrát. Zapamätáš si, ako dlho tvojej trúbe trvalo mäso dokonale prepiecť prvýkrát a zapíšeš si čas, ktorého sa pri ďalšej príprave roastbeefu budeš držať.

    Ak máš vpichovací teplomer, ktorý nie je vhodný do trúby, po hodine a pol pečenia mäso v trúbe kontroluj tak, že doň vždy teplomer vpichneš. Ak teplota prestane stúpať pred dosiahnutím 55 °C, mäso vždy peč kľudne ďalších 15 minút. Za 15 minút sa pri pečení na 100 °C nemôže stať nič prevratného.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore